بررسی انواع و کنترل دوپینگ و داروهای غیرمجاز ورزشی

مطالب دیگر:
📜پاورپوینت روش های اجرایی ساختمان📜پاورپوینت تسعیر ارز استاندارد حسابداری شماره 16📜پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 17حسابداری داراییهای نامشهود📜پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 21 حسابداری اجاره ها📜پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 22گزارشگری مالی میان دوره ای📜پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 23حسابدارى مشاركتهاى خاص📜پاورپوینت گزارشگری مالی واحدهای تجاری در مرحله قبل از بهره بردار ی📜پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 25گزارشگری بر حسب قسمتهای مختلف📜پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 28فعالیتهاى بیمه عمومى‏📜پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 27طرحهای مزایای بازنشستگی📜پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 26فعالیتهای کشاورزی📜پاورپوینت جا به جایی غیر ارادی چیست📜پاورپوینت خیانت زناشویی و انواع آن📜پاورپوینت صمیمیت و انواع آن📜پاورپوینت مهارت مقابله با همسر عصبانی📜پاورپوینت معماری خانه های تاریخی تبریز📜پاورپوینت چگونگی ساخت زیباترین پل‌ های ایران📜پاورپوینت تبلور شکوه هنر معماری در یزد📜پاورپوینت ریچارد مه یر، شوالیه سفید پست مدرنیسم📜پاورپوینت آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی
فرمت فایل: Word تعداد صفحات: 84 فهرست مطالب عنوان صفحه فصل اول طرح تحقیق 4 مقدمه 5 فصل دوم 8 تاریخچه دوپینگ 9 تعریف دوپینگ 12 تقسیم بندی و انواع دوپینگ 12 فصل سوم دوپینگ خون و عوارض آن 17 فرضیه ها و وسوالات دوپینگ خون 27 فصل چهارم دوپینگ داروهای محرک...

فرمت فایل: Word

تعداد صفحات: 84

فهرست مطالب

عنوان صفحه

فصل اول

طرح تحقیق 4

مقدمه 5

فصل دوم 8

تاریخچه دوپینگ 9

تعریف دوپینگ 12

تقسیم بندی و انواع دوپینگ 12

فصل سوم

دوپینگ خون و عوارض آن 17

فرضیه ها و وسوالات دوپینگ خون 27

فصل چهارم

دوپینگ داروهای محرک 29

سوالها و فرضیه های دوپینگ دارو محرک 54

فصل پنجم

هورمون های پپتیدی 55

ارتیروپویتین 61

انسولین 62

ماری جوآنا 63

سوالات و فرضیه های هورمون و مارج جوانا 71

فصل ششم

آزمایش دوپینگ 73

کنترل دوپینگ 73

کنترل دوپینگ در ایران 74

شیوه های کنترل دوپینگ 75

هدف کلی افرادی که از دوپینگ استفاده می کنند 79

منابع 84

پیشگفتار

دراینجا لازم است از آقای دکتر ابارز حبیبی نیا که من را در تهیه انی این تحقیق یاری کرده اند تشکر کنم ایشان در سال 1370 دررشته پزشکی وارد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران شدند ودر سال 1377 با درجه دکترای جلب فارغ التحصیل شده و سپس در جهت ارائه تحصیل در زمینه جلب ورزشی به کشور کانادا رفته و پس از بازگشت به ایران در خدمت جامعه ورزشی ایران قرار گرفتند.

پرنس الکساندردومرو لائی کمیسیون پزشکی کمیته بین المللی المپیک درباره دوپینگ می گوید:

دلایل زیادی وجود دارد که یه فرد به دارو روی می آورد و برخی از ورزشکاران برای افزایش کارایی، کاهش استرس، افزایش قدرت عضلات یا کم کردن خستگی از داروها استفاده می کنند. با این وجود ، ورزشکارانی که به این روش متوسل می شوند در خط مواجهه با مسائل اخلاقی، قانونی و تندرستی هستند. بعلاوه، این ورزشکاران نه تنها ارزش های اخلاقی و روح بازی جوانمردانه را بی اعتبار می کنند، بلکه ورزش خود را نیز بی اعتبار نموده و تمام اصول اخلاقی بازی المپیک را لکه دار می کنند.

طرح تحقیق

دوپینگ نوعی تقلب در ورزش است و هیچگونه جایگجاه مثبتی در ورزش ندارد و به همین دلیل نیاز به ان هیچگونه الزامی نیست ولی در بعضی موارد دیده می شود که بعضی از ورزشکاران برای رسیدن به سکوی قهرمانی است به دوپینگ می زنند بدون آن که بدانند چه اثرات بدی بروی ان ها می گذارند به همین دلیل من این موضوع تحقیق و انتخاب کردم تا به این وسیله ورزشکاران را از اثرات مضر دوپینگ مطلع سازم به همین دلیل فکر می کنم یکی از نیازهای جامعه ورزشی داشتن اصلاحات لازم درباره این موضوع است پس آرزو می کنم که توانسته باشم قدمی هر چند کوچک در ین راه بسیار طولانی بود داشته باشم در هیمن راستا نظر شما را به سخنان (خوان آنتونیوهامادانش) رئیس کمیته بین المللی المپیک جلب می کنم.

«دوپینگ نوعی تقلب است . دوپینگ خویشاوند مرگ است؛ مرگ فیزیولوژیکی است که در اثر تغییردادن شدید و گاها غیرقابل برگشت فرایندهای طبیعی بدن از طریق دستکاریهای غیرعادلانه روی می دهد. مرگ فیزیولوژیکی است که در طی سالهای اخیر موارد تکان دهنده ای از ان مشاهده شده است. دوپینگ مرگ روحی و عقلی است، زیرا فرد موافقت می کند که تقلب کند و توانایی های خود را نادیده بگیرد، با توسل به دوپینگ ناتوانی و بی کفایتی خود را می پو سعی می کند مافوق توان و قدرت خویش باشد و نهایتا دوپینگ مرگ اخلاقی است زیرا موجب می شود که فرد خاطی توانایی قوانین موجود در جوامع انسانی را زیر پا بگذارد»

مقدمه

همگام با پیشرفت سایرعلوم، دنیای طب و دارو نیز دچار تغییر و تحولاتی می شود یک سری داروهای جدید وارد بازار گشته و یک سری داروها مصرفشان منسوخ می گردد. متاسفانه همواره یک عدد از این پیشرفتها استفاده سوء می برند و در همین راستا، استعمال داروها نیروزا و محرک در ورزش یکی از مسائلی است که جوامع کنونی با آن روبرو هستند و از یک طرف دیگر، شوق شهرت طلبی عنوان پرستی مصرف اینگونه داروها را وسوسه کرده و بر آن دامنه می زند.

در طی چند سال گذشته، افزایش وسایل ارتباط جمعی، انو اع روزنامه و ملات ورزشی و پزشکی و چاپ و انتشارات کتاب در زمینه های مختلف ورزشی موجب شده که اطلاات ورزشکاران در مورد نحوه تغذیه ، صدمات ورزشی و انواع مختلف داروهای غیمجازی که در ورزش مصرف می شوند افزایش یابد. ولی با وجود فزونی الاعات در این زمینه، به همان شدت نیز بر مصرف این داروها افزوده می شود و جالب اینجاست که هر چه ورزشکاران را از این مسئله بیشتر منع کنی بیشتر کنجکاو شده و خطر استعمال دارو بالا می رود.

مردم عادی و تماشاگرانی که به ورزشگاه و استادیوم وزشی می آیند تا بیشترین احساسات و تشویق های خود را نثار قهرمان کنند هرگز از عمق و اندازه رقابت سنگینی که در میدان ورزشی جریان دارد آگاه نیستند. آنچه که در صفحه رقابت ورزشی می گذرد هیچ چیزی کمتری از یک جنگ واقعی و تمام عیار ندارد. وقتی که چند سانتیمتر، چند کیلو، چند گرم و چند ثانیه اختلاف می تواند یکی را قهرمان و دیگری را مغلوب، یکی را به اوج و دیگری را به حضیض برساند اینجاست که معلوم می شود چرا شعار «پیروزی به هر قیمت» هدف ورزشکاران قرار می گیرد و مصرف انواع داروهای زیان بخش و مهلک رواج می یابد. این موضوع بدیهی است که هر ورزشکاری الزاما قهرمان نیست ولی چون امروزه فقط قهرمان را تحویل می گیرند و برای آنها ارزش قائل می شوند و نه بازندگان را، لذا به هر قیمتی که شده سعی در قهرمان شدن دارند و قیمتی که برخی ورزشکاران به شوق قهرمان شدن می پردازند، بسیار گران است و چه بسا جان خود را نیز در این راه از دست می دهند. به نمونه هایی از این ورزشکاران در صفحات آینده اشاره خواهد شد.

ورزشکار از خود می پرسد: از دارو استفاده کنم و به مدال برسم یا اینکه منصب باشم و نفر آخر شوم؟ این یک سوالی است کاملا شخصی و اگر هدف کسب مدال طلا باشد پاسخ به ان انتخاب بین مرگ و زندگی است.